STUDIUM

Příspěvky a příklady v e-shopku jsou určeny hlavně pro studijní účely. Prográmky Klaiex a některé příklady však mohou mít i praktické využití.  

Prográmky Klaiex

Pro studijní účely jsou vhodné souvislé příklady Klaiex 23, 26 a 28, protože obsahují podstatu účetnictví vysvětlenou včetně vzájemných vazeb. Smysl má studovat kompletní verzi prográmku,  tj. všechny čtyři soubory – Účtování v roce..., Účtování v lednu..., Podklady i Povídání.  

Z alternativ verze  Klaiex 23 je pro začínající účetní vhodná verze 23 A. Ostatní byly zpracovány na přání a ukazují jiné možnosti účtování, které se v praxi zatím skoro nepoužívají.  

Pro praktické využití, tj. pro vedení účetnictví v Excelu, postačí soubor Účtování v roce..... Je lhostejné, ve kterém, protože rok se dá vždy opravit. Práci samozřejmě ulehčí i další soubory, ale nejsou nezbytné.  

Před nákupem některého z prográmků doporučuji prostudovat si Průvodce mezi nimi: http://klaiex.webnode.cz/ a http://klaiex.webnode.cz/e-shop/pruvodce-soubory-klaiex/.

Jejich využití pro vedení účetnictví je popsáno např. tady: http://klaiex.webnode.cz/kpu/vyuzitelnost-programku-klaiex-pro-uctovani/.

Ve stejné rubrice účetnického webu na Webnode jsou i další rady k vedení účetnictví v Excelu.

Při prohlížení ostatního „zboží“ v jednotlivých nabídkách e-shopku stačí ukázat na konkrétní zboží a objeví se popisek.

Mnoho účetních se zajímá o  Sbírku  souvztažností pro SVJ. Ještě pořád je, pokud vím, jediná v republice. Proč nebyly vytvořeny další, si můžete přečíst přímo v nabídce Sbírka, ale i např. tady: http://klaiex.webnode.cz/e-shop/sbirka-souvztaznosti/.

Pro studijní účely mohou účetní využít prakticky všechno, co je v e-shopku nabízeno. Jako jinde, i zde upozorňuji, že mnohé věci lze v SVJ řešit variantně, protože neexistuje jednoznačná právní úprava. Mé návrhy obsahují možná řešení, ne však vždy jediná.

Další spoustu informací k účetnictví SVJ získáte na mém účetnickém webu specializovaném na účetnictví SVJ viz www.klaiex.webnode.cz.

Obsah jednotlivých rubrik je v „Přehledu příspěvků“. Některé příspěvky jsou ale přístupné pouze registrovaným návštěvníkům. Podmínky registrace jsou v nabídce KPÚ, E-shop.

Do nedávna jsem tady zájemce o studium účetnictví SVJ odkazovala i na mou knihu SVJ, vydanou v roce 2004 nakladatelstvím Bilance.  Od roku 2018 je nakladatelství Bilance v likvidaci.

Možnost studovat mají i účetní laici z řad členů výborů i prostých členů SVJ.

V e-shopku si mohou zakoupit příručku  "Orientace v účetnictví SVJ“.  

Členové výborů z ní zjistí např. co mohou a mají požadovat po účetních. Naučí se zorientovat v účetní závěrce, kterou předkládají vlastníkům ke schválení i v předpisech upravujících účetnictví SVJ.

Doufám, že vám studium půjde úplně samo a přeji vám, aby tomu  tak opravdu bylo.

N. Klainová

9/2018